خدمات کاشت مو طبیعی




در عصر حاضر راه حل­های متفاوتی برای پُرپُشت کردن موهای سَر وجود دارد ولی تنها یک راه حل دائمی و طبیعی که قابلیت رشد داشته باشد وجود دارد.

این راه حل در اکثر مواقع از مسیر کاشت موی طبیعی می­گذرد.

کاشت موی طبیعی یا پیوند موی طبیعی به مجموعه اقداماتی گفته می­شود که طی آن از بانک موی فرد (پُشت سَر) به وسیله روش­های مختلف، موی طبیعی برداشت شده و در محل­هایی که دچار طاسی و یا کم­پُشتی شده­ اند و نیاز به کاشت دارند، کاشته می­شوند.

این روش­های برداشت می­توانند روش­های قدیمی مانند FUT و یاFIT  باشند و یا روش هایی جدید مانند FUE , Micro Graft , MFIT, DFIT باشند که در ادامه به طور مفصل در ارتباط با تمامی روش­های کاشت مو بحث خواهیم کرد. استفاده از تجهیزات فست فود و پخت غذا در خانه نیز در سلامت مو اثر گذار است.

از روش­های کاشت مو حتی می­توان برای پرپشت کردن و یا کاشت ریش و سبیل ، ابرو و نواحی اِسکار (خط بخیه ­ی حاصل از جراحی­های انجام شده روی سر، ابرو و صورت و پوشش نواحی که دچار شکستگی و یا سوختگی شده اند) استفاده کرد.

تاریخچه کاشت مو تقریبا به ۶ دهه پیش باز می­گردد. نظریه­ی کاشت مو ابتدا توسط یک پزشک ژاپنی مطرح شد و ۲ دهه بعد توسط پزشکی دیگر که ملیت آلمانی داشت جامه عمل پوشانده شد.

در طی این شش دهه، آزمون و خطاهای بسیاری برای یافتن بهترین روش کاشت و به تبع آن دستیابی به بهترین نتیجه، انجام شد که حاصل همه این تحقیق­ها و آزمون و خطاها، امروزه استفاده از گِرَفت­های کوچک یا همان سوپر گِرَفت­ها است.

کاشت مو با استفاده از تکنولوژی سوپر گِرَفت در مجموعه تخصصی پوست و موی مُدرن، نتایج بسیار موفقیت آمیزی را به همراه داشته است و چیزی که در گذشته نیازمند عمل­های طولانی مدت و همراه با بیهوشی بود، امروزه به یک کار بسیار ساده و سرپایی تبدیل شده است و دیگر نیاز به بیهوشی و بستری نمودن متقاضی کاشت مو نیست.

همچنین در این مرکز کاشت مو، ابرو، ریش وسبیل تنها در یک جلسه انجام شده و دیگر نیازی به صرف چندین روز برای انجام این کار وجود ندارد.

به این دلیل است که تمامی عزیزانی که از سراسر ایران عزیزمان قصد کاشت موی طبیعی دارند تنها کافیست یک روز را به این کار اختصاص دهند و این احساس را داشته باشند که در شهر خود این پیوند را انجام داده­ اند.

فرآیند کاشت مو در حالت کلی

فرآیند کاشت موی طبیعی ، در حالت کلی شامل ۵ بخش اساسی زیر است:

برداشت از قسمت اهدا کننده گِرَفت­ها (که در اغلب مواقع بانک موی متقاضی است و در پُشت سر وجود دارد.)

در این مرحله، با استفاده از تکنیک­های موجود در این زمینه، از محل اهدا کننده، برداشت گِرَفت صورت می­گیرد.

این برداشت می­تواند به روش­های متعددی می­تواند باشد که در این قسمت به شرح مختصر چند روش اصلی­ زیر می­پردازیم:

الف. کاشت مو با تکنیک اِف آی تیFIT

در این روش برداشت گِرَفت­ها بوسیله پانچ و یا هولدِر دستی انجام می­شود و از قدیمی­ترین روش­های موجود در این زمینه است و تقریبا منسوخ شده است.

ب. کاشت مو با تکنیک اِف یو یی FUE

در این روش برداشت گِرَفت­ها بوسیله دستگاه برقی اِف یو یی انجام می­شود که از دقت و سرعت بسیار بالایی برخوردار است.

ج. کاشت مو با تکنیک اِس یو تی SUT

این تکنیک چیزی اضافه بر تکنیک اِف یو یی نداشته و فقط یک اسم غیر علمی برای تکنیک FUE بوده و در صورت جستجو در سایت­ها و مقالات معتبر خارجی متوجه خواهید شد که تکنیک اِس یو تی SUT هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

د. کاشت مو با تکنیک سوپر اِف یو یی Super FUE یا S.FUE

این روش در واقع همان روش اِف یو یی است با کمی تفاوت.

در این روش برداشت گِرَفت­ها بوسیله دستگاه برقی اِف یو یی انجام می­شود که از دقت و سرعت بسیار بالایی برخوردار است و فرق آن با روش اِف یو یی در این است که در این تکنیک، گِرَفت­های برداشته شده از بانک مو را پس از برداشت، کات (CUT) کرده و پس از مرتب سازی (Sort) و دسته ­بندی، در شکاف­هایی که قبلا در ناحیه مورد نظر ایجاد شده است، می­کارند.

شایان ذکر است که انجام عمل کات و دسته ­بندی گِرَفت­ها تاثیر شِگَرف و بسیار زیادی در طبیعی دیده شدن منطقه کاشته شده داشته و باعث می­ شود که موهای کاشته شده عروسکی و یا مسواکی شکل به نظر نرسند.

و. کاشت مو با تکنیک اِف یو تی FUT

در این روش برداشت گِرَفت­ها بوسیله جراحی و برداشت یک نوار باریک یا همان فِلَپ Flap انجام می­شود و با توجه به اینکه در این روش فاصله زمانی بین برداشت و کاشت گِرَفت­ها بسیار اندک است، موهای کاشته شده بوسیله این تکنیک از کیفیت بسیار بالایی برخوردارهستند.

۱-جداسازی، تفکیک و دسته بندی گِرَفت­های برداشته شده، بر اساس نوع و ضخامت آنها

باتوجه به تکنیک برداشت که در مرحله قبل توضیح داده شد (در صورت نیاز) در این مرحله، جداسازی گِرَفت­های برداشته شده از مرحله قبل، زیر میکروسکوپ­های مخصوصِ این کار و توسط تیم زبده کات (بُرِش)  و دسته بندی (Sort) صورت می­گیرد.

۲-طراحی قسمتی که قرار است در آن گِرَفت­های برداشته شده، کاشته شوند. (محلی که دچار کَم­پُشتی و یا طاسی شده است)

به قسمت و محلی که قرار است در آن گِرَفت­های برداشته شده، کاشته شوند، محل گیرنده پیوند نیز گفته می­شود.

۳-طراحی محل گیرنده پیوند کاملا با اعمال سلیقه و نظر مستقیم متقاضی کاشت انجام خواهد شد.

۴-ایجاد شکاف­های با تراکم بالا و بسیار ظریف در قسمت گیرنده پیوند

در این مرحله با توجه به مقدار گِرَفت­های برداشته شده از بانک موی متقاضی لازم است که شکاف­هایی در محل گیرنده پیوند (محلی که دچار کَم­پُشتی و یا طاسی شده است) ایجاد شوند.

ظرافت، تعداد، عمق، زاویه خواب و نحوه ایجاد این شکاف­ها تاثیر بسیاری در نتیجه نهایی پیوند مو دارد. از اینرو در این بخش به توضیح مختصری در این رابطه می­پردازیم:

الف. ظرافت شکاف‌­ها

در فرآیند کاشت مو، ظرافت شکاف­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا هرچه این شکاف­ها ظریف­تر باشند می­تواند در واحد سطح تعداد شکاف بیشتری ایجاد کرد و به تبع آن  تعداد موی بیشتری کاشت.

از طرفی دیگر ایجاد شکاف­هایی ظریف، باعث هرچه طبیعی­تر به نظر رسیدن قسمت کاشته شده خواهد بود.

یکی از دلایلی که باعث می­شود خط رویش یا Hairline یک فرد بسیار مصنوعی یا به اصطلاح عروسکی شکل به نظر برسد عدم ایجاد شکاف­هایی ظریف در این ناحیه است.

با استفاده از ابزارهای مُدرن و سوزن­هایی بسیار ظریف و نازک می­توان شکاف­هایی بسیار ظریف ایجاد کرد.

ب. تعداد شکاف‌­ها

تعداد شکاف­های ایجاد شده در محل گیرنده پیوند، تعیین کننده تراکم موهای کاشته شده خواهد بود.

شایان ذکر است که هرگز نمی­توان تراکمی مانند تراکم یک موی طبیعی ایجاد کرد.

زیرا همه مساحت پوست سر تقریباً ۵۰۰ سانتیمتر مربع می‌باشد، که دارای حدود ۲۰۰ تار مو در سانتی‌متر است و ایجاد این تعداد شکاف با ابزارهای موجود غیر ممکن است ولی با روش­های مُدرن و به­روز می­توان نزدیک به این مقدار شکاف ایجاد کرد و این تعداد نیز قابل قبول بوده و تغییری بسیار شِگَرف در چهره متقاضی ایجاد خواهد کرد.

با کاشت تقریبا ۵۰۰۰ گِرَفت در سطح سری که دچار کَم­پُشتی کامل است می­توان در این محل تراکم خیلی خوبی ایجاد کرد. (واحد شمارش موی سر گرافت است نه تار مو. هر گرافت از چند تار مو تشکیل شده که از ریشه به هم ارتباط دارند.)

ج. عمق شکاف­‌ها

پوست از سه لایه تشکیل شده ­است .

لایه خارجی و بیرونی آن اِپیدِرم و لایه میانی دِرم، و لایه سوم هیپودِرم نام دارد.

در قسمت مربوط به ساختار و آناتومی پوست انسان، به طور مفصل به جزئیات این مفاهیم خواهیم پرداخت.

ایجاد شکاف­هایی که بسیار کم عُمق هستند باعث می­گردد که موهای کاشته شده بسیار سریع­تر وارد فاز رویش مجدد شوند ولی در عوض عُمر طولانی نداشته باشند.

بنابراین کاشت مو در عمق مناسب، باعث ماندگاری طولانی­تر موهای کاشته شده خواهند شد.

د. زاویه خواب شکاف­ها: تنظیم زاویه خواب شکاف­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا گِرَفت­های کاشته شده در این شکاف­ها در همان زوایه­ایی رُشد خواهند کرد که شکاف­های آنها قبلا ایجاد شده ­اند. داشتن موهایی مرتب، هم راستا و با زاویه خواب مناسب همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این مسئله در بحث کاشت ابرو و ریش و سبیل از اهمیت بالاتری نسبت به کاشت مو برخوردار است.

باتوجه به نقش مهم و تاثیرگذار این زوایا در کیفیت نتیجه نهایی حاصل از کاشت، لازم است که به دقیق بودن زاوایای کاشت اهمیت ویژه­ای داد.

کاشت گِرَفت­های تفکیک شده در ناحیه گیرنده پیوند

در این مرحله، کاشت گِرَفت­ها در قسمتی که قبلا طراحی شده است و شکاف­هایی در آن ایجاد شده ­اند، صورت می­ گیرد.

با توجه به اینکه در مرحله قبل شکاف­هایی بسیار ظریف و کوچک ایجاد شده است، قراردادن و کاشت گِرَفت­ها در این شکاف­ها باید با دقت و ظرافت تمام انجام شود تا ریشه گِرَفت­ها حین کاشت صدمه نبینند زیرا در صورت صدمه دیدن این ریشه ­ها، موهای کاشته شده، رُشد نخواهند کرد. پارامتر مهم دیگر در این مرحله سرعت انجام کار است.

همانگونه که قبلا اشاره شد باید سعی کرد که مدت زمانیکه گِرَفت­ها بیرون از پوست هستند را به حداقل رساند تا گِرَفت­های کاشته شده کیفیت خود را از دست ندهند.

کلینیک مُدرن با بهره­گیری از تیم پزشکی متعهد و متبحر خود، توانسته است تمامی مراحل کاشت مو، ابرو و ریش و سبیل را بصورت تیمی انجام داده و با بالاتر بردن سرعت و دقت در کاشت، صرفه جویی بسیار خوبی در مدت زمان لازم برای انجام این عمل، نماید.

از طرفی دیگر انجام کار تیمی باعث شده است که تمامی مراحل کاشت مو، ابرو و حتی ریش ­و سبیل تنها دریک روز انجام شده و عزیزانی که از نظر زمانی محدودیت دارند بتوانند تنها با اختصاص دادن یک روز به این کار، به نتیجه دلخواه و مطلوب خود دست یابند.

موهای کاشته شده پس از گذشت چند ماه (طول این دوره مشخص نبوده و برای هر فرد متغییر است) رُشد کرده و قابل اصلاح و تراشیدن با تیغ و یا ماشین ریش تراش خواهد بود. و در نهایت باید گفت که این موهای کاشته شدهتمامی ویژه­گی­های یک ریش طبیعی را پیدا خواهند کرد.

مهمترین و اصلی ترین روش­ها و یا تکنیک­های کاشت مو

با پیشرفت علوم پزشکی و ایجاد علومی مانند مهندسی پزشکی و پیشرفت آن، تحول خوبی در تکنیک­های کاشت مو ایجاد شده است.

در این بخش به معرفی بهترین تکنیک­های کاشت مو پرداخته و در نهایت با مقایسه آنها با یکدیگر قصد داریم که به شما عزیزان در انتخاب تکنیک مناسب کمک نمائیم.

امروزه کاشت مو به روش های متفاوت و عناوین گوناگونی انجام می شود که تفاوت آنها تنها در روش برداشت از بانک مو است و فارغ از اینکه برداشت به چه روشی انجام شده باشد کاشت مو با روش واحدی انجام خواهد شد.

به عبارتی دیگر نکته اصلی که روش­های کاشت مو را از یکدیگر متمایز می­کند و تاثیر بسیار چشم­گیری در نتیجه گیری نهایی دارد روش برداشت از بانک مو است.

با انتخاب روش مناسب برای برداشت از بانک مو می­توان تغییر و تحولی عظیم در چهره فرد ایجاد کرد.

زیرا با برداشت مناسب می­توان تعداد بیشتری مو را در زمان کمتری از بانک مو برداشت کرد و با کم کردن فاصله­ ی زمانی بین برداشت و کاشت می­توان کیفیت نهایی موهای کاشته شده را افزایش داد.

اهمیت کم کردن این فاصله زمانی از اینروست که قبل از پایان عمر مفید بافت برداشته شده، این بافت دوباره به پوست برگردانده شد و کیفیت و تازه­ گی آن حفظ خواهد شد. به مدت زمانی که تیم پزشکی از زمان برداشت بافت تا کاشت آن فرصت دارند، زمان طلایی یا Golden Time گفته می­شود.

کلینیک مدرن با بکارگیری ابزار­های بروز پزشکی و بهره ­گیری از تیم پزشکی مجرب (به جای استفاده از یک نفر) همواره فاصله بین برداشت از بانک مو و کاشت آن را کمینه (Minimum) کرده است تا گِرَفت­های کاشته شده همواره از کیفیت بالایی برخوردار باشد و از اینروست که کلینیک تخصصی پوست و موی مدرن رویش تمامی گِرَفت­های کاشته شده را تضمین ۱۰۰% می­نماید.

پارامترهای  تعیین کننده در مقدار موی لازم برای کاشت در نواحی که دچار کم­پشتی هستند:

۱- گستردگی سطح طاسی

۲- کیفیت و کمیت بانک موی فرد

۳- انتخاب تکنیک مناسب برای برداشت از بانک موی فرد

از یک دیدگاه می­توان طاسی یا کچلی را به هفت نوع مختلف تقسیم بندی کرد که این تقسیم ­بندی­ها براساس گستردگی سطحی از سَر است که دچار کم­پشتی و یا طاسی شده است، بطوریکه در طاسی نوع ۱ هیچ گونه ریزش مویی مشهود نیست و سطح طاسی بسیار ناچیز است،

حال آن که در طاسی نوع ۷ منطقه طاسی بسیار گسترده بوده و به تبع آن بانک مو بسیار ضعیف است.

بنابراین مشخص کردن شدت ریزش مو و گستردگی سطح طاسی تاحد زیادی احتمال موفقیت کاشت مو و هزینه آن را تعیین می‌کند.

کاشت مو معمولاً روی افرادی انجام می‌شود که دچار طاسی نوع ۳ تا ۶ هستند، و احتمال پیوند موفق در نوع ۷ بسیار پایین است.

در ادامه به چند روش کلی کاشت مو اشاره­ای اجمالی خواهیم کرد.

۱-کاشت مو به روش FUT  اِف یو تی (روش جراحی)

در این روش از پشت سر متقاضی کاشت مو، یک فِلَپ (نوار باریک) با جراحی برداشته می شود .

این فلپ زیر میکروسکوپ کات(بریده) شده و به قسمت­های کوچکتری تقسیم می­شود و سپس موهای آن تفکیک و دسته بندی می­ گردد.

پس از انجام این کار، در قسمت­هایی از سر که دچار کم­پُشتی و یا طاسی شده­اند (با تیغ­های بسیار ظریف) شکاف­هایی ایجاد می­شود و موهای بدست آمده از فِلَپ برداشته شده، در این شکاف ها کاشته می­شوند.

در این روش یک خط اِسکار (خط جراحی) پشت سر متقاضی باقی می ماند و با توجه به اینکه این جراحی در کلینیک پوست و موی مُدرن، بسیار ظریف انجام می­شود، کمترین اِسکار را بر جای گذاشته و پس از مدتی بسیار کم­رنگ خواهد شد .

در این روش دیگر نیازی به تراشیدن موی سر متقاضی نیست و از این روش معمولا برای کاشت ابرو، ریش و سبیل و یا کاشت موی سر استفاده می­شود.

این روش به تنهایی برای عزیزانی ک موهایشان بسیار کم پشت شده و در صد طاسی سرشان از یک حدی بالاتر است قابل انجام نمی باشد.

برای برداشت فلپ نیازی به بیهوش کردن متقاضی کاشت مو نیست و این کار با بی­حسی موضعی انجام می­شود.

فِلَپ برداشته شده (با توجه به کیفیت و تراکم موهای بانک مو) معمولا حاوی ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ گِرَفت است.

سپس محل برداشت باظرافت بسیار زیادی بخیه شده و با توجه به اینکه مسیر برداشت در راستای رویش موها است محل برداشت به خوبی ترمیم شده و محل آن دیده نمی شود.

این روش که به روش جراحی نیز معروف است نیازی به تراشیدن موی سر ندارد و فقط ناحیه ای که قرار است از آن فلپ برداشت شود لازم است موهای آن کوتاه گردد. فِلَپ برداشته شده زیر میکروسکوپ کات شده و به دسته های یک ، دو و یا سه تار مویی تفکیک شده تا آماده کاشت شوند.

این دسته­ ها در محل­های مخصوص خود کاشته می­شوند تا اینکه موهای کاشته شده شکل عروسکی به خود نگیرند. در ادامه درباره­ی کاشت مو با خط رویش بسیار طبیعی توضیح داده خواهد شد.

۲-کاشت مو به روش FIT  اِف آی تی (روش قدیمی بدون جراحی)

در این روش از پشتِ سر متقاضیِ کاشت مو یا همان بانک مو، گِرَفت­هایی که مناسب برای کاشت در قسمت­های کم پشت سر هستند، به وسیله ی پانج برداشت شده و بدون نیاز به کات شدن، در شکاف هایی که در سر بیمار ایجاد  شده اند کاشته می شود.

این روش به روش کاشت موی بدون جراحی یا تک گِرَفت معروف است.

با توجه به اینکه در این روش دیگر نیازی به جراحی پشت سرمتقاضی نیست، به تبع آن جای بخیه و یا همان اِسکار باقی نخواهد ماند.

این روش هم مانند روش فوق، به تنهایی برای عزیزانی که سطح کم پشتی موهای سرشان زیاد است کاربردی نیست و برای اینکه به تراکم مناسبی دست یابند حتما باید از ترکیب این روش و روش FUT استفاده کنند که به ترکیب این دو روش به اصطلاح روش ترکیبی یا Combination  یا Combo می­گویند.

برای کاشت مو با استفاده از روش اف آی تی، نیازی به جراحی وجود ندارد ولی لازم است که موهای سر کاملا تراشیده شوند، زیرا با پانچ فقط می­توان ریشه مو را از بانک مو خارج کرد و اگر موهای سر بلند باشند برداشت بوسیله پانچ میسر نیست!

۳-کاشت مو به روش FUE اِف یو یی و یا سوپر گِرَفت (روش جدید بدون جراحی)

روش اِف یو یی (F.U.E) یا سوپر گِرَفت، این روش که جدیدترین روش برای کاشت است عیب­های روش های اِف یو تی و اِف آی تی را ندارد.

در این روش دیگر نیازی به جراحی و یا برداشت به وسیله پانچ نیست و برداشت از بانک مو تماما به وسیله دستگاه انجام شده و با توجه به اینکه با دستگاه می توان ریشه یا فولیکول مو را تماما و به درستی از بانک مو خارج کرد و در سطحی که دچار کم پشتی شده کاشت،

تمامی موهای کاشته شده رویش مجدد را تجربه کرده و عبارت ساده­‌تر ، هنگام استفاده از این روش می توان این تعهد را به متقاضی کاشت مو داد که تمامی موهای کاشته شده رشد می­‌کنند.

در این روش از پشتِ سر متقاضیِ کاشت مو یا همان بانک مو، گِرَفت­های مویی که مناسب برای کاشت در قسمت­های کم­ پشت سر هستند،

به وسیله­ ی دستگاه FUE برداشت شده و بدون نیاز به کات شدن، در شکاف هایی که در سر بیمار ایجاد  شده­ اند کاشته می­شود.

این روش به روش کاشت موی بدون جراحی جدید با دستگاه و یا تک گرفت دستگاهی نیز معروف است.

با توجه به اینکه در این روش دیگر نیازی به جراحی پشت سرمتقاضی نیست، به تبع آن جای بخیه و یا همان اِسکار باقی نخواهد ماند.

این روش برخلاف روش­های فوق، به تنهایی برای عزیزانی که سطح کم پشتی موهای سرشان زیاد است کاربردی است مگر آنکه بانک مویِ فَرد مناسب نباشد و از تراکم خوبی برخوردار نباشد.

تفاوت روش­های  اف آی تی و اِف یو یی

تفاوت این دو روش در نحوه‌­ی برداشت از بانک مو می­باشد و در نحوه ­ی کاشت هیچ تفاوتی ندارند و از طرفی دیگر با توجه به اینکه در روش اف آی تی از پانچ استفاده می شود درصد خطا در حدود ۲۰ درصد می باشد

یعنی اینکه موهای برداشت شده حین برداشت به احتمال ۲۰درصد ممکن است صدمه ببیند و در نهایت ۲۰% از موهای کاشته شده ممکن است که رشد نکنند.

ولی در روش  اِف یو یی ریشه یا همان فولیکول مو توسط دستگاه اِف یو یی برداشت می­ گردد که این امر باعث کاهش احتمال می­گردد و تمامی موهای کاشته شده با احتمال بسیار زیادی رشد کرده و همانند موهای طبیعی فَرد خواهند شد.

از طرف دیگر سرعت برداشت مو در روش FUE در مقایسه با روش FIT ، بیشتر بوده و این امر سبب می­گردد که مدت زمانی­که بافت برداشته شده، خارج از بدن می­ماند بسیار کمتر از روش  FIT باشد که این امر تاثیر بسزایی در کیفیت نهایی موهای کاشته شده دارد.

تفاوت روش­های  اف یو تی و اِف یو یی

مقایسه روش FUT با FIT

مقایسه روش­های با جراحی کاشت مو با روش­های بدون جراحی

*چرا استفاده از روش­های ترکیبی در بیشتر اوقات نتیجه­ای بهتر از استفاده از فقط یک روش در کاشت مو دارد؟

پاسخ این سوال در ۲ نکته بسیار مهم نهفته است:

تعداد موهای قابل برداشت و طول عمر مفید بافت (گِرَفت) و کیفیت موهای کاشته شده

۱. تعداد موهای قابل برداشت:

به دلیلی که توضیح داده خواهد شد،تعداد موهای قابل برداشت و به تبع آن قابل کاشت در روش جراحی FUT از روش­های بدون جراحی FIT و یا FUE بیشتر است.

توضیح: یک مستطیل با ابهاد ۱۰*۱.۵  سانتی متر  را در پشت سر (بانک مو) در نظر بگیرید. این ابعاد معمولا ابعاد یک نوار (فِلَپ) استاندرد برای برداشت از پشت سر است (به شرط آنکه Laxity و یا الاسیته پوست فرد مناسب باشد). فرض کنید که در این مستطیل تقریبا ۳۰۰۰ گِرَفت مو وجود دارد.

حال می­‌خواهیم از این منطقه برداشت انجام دهیم:

الف) استفاده از روش­های برداشت تک گِرَفت مانند اِف آی تی ، اِف یو یی و یا غیره

در این حالت ما نمی­توانیم تمامی موهای در این ناحیه را برداشت کنیم زیرا با انجام این کار و برداشت تمامی ۳۰۰۰ گِرَفت موجود در این ناحیه، یک مستطیل ۱۰*۱.۵ در پشت سر خالی شده و دچار طاسی می­شود.

بنابرین برای جلوگیری از این امر ما می­توانیم در بهترین حالت تنها ۳۰% از این گرفت ها را برداشت کنیم تا ۲۰۰۰ گِرَفت باقیمانده جای خالی ۱۰۰۰ گِرَفت برداشته شده را پوشش دهند تا پشت سر دچار طاسی نشود.­

این ارقام تقریبی نشان می­دهند که ما تنها توانسته­ایم از ۳۰% ظرفیت موجود استفاده کنیم.

ب) استفاده از روش­های برداشت جراحی و یا برداشت نواری مانند اِف یو تی

نکته­‌ی بسیار مهم در استفاده از روش جراحی  F.U.T این است که در این حالت ما می­توانیم تمامی گِرَفت­های موجود در این مستطیل را برداشت کنیم.

زیرا در این حالت پس از برداشت کامل (با پوست نه فقط مو) این مستطیل، طول پایینی این مستطیل را به طول بالایی رسانده و بخیه می­کنیم.

و پس از انجام این کار تمامی ۳۰۰۰ گِرَفت موجود در این فِلَپ و یا نوار برداشته شده قابل استفاده بوده و در ازای این تعداد گِرَفت قابل توجه تنها یک خط ظریف در پشت سر باقی می­ماند که اگر اندازه موهای پشت سر فرد درحدود ۱.۵ سانتی متر باشند این جای بخیه و یا خط قابل تشخیص نیست

و تنها زمانی مشخص خواهد شد که فرد موهای پشت سر خود را کاملا بِتَراشد.

در کلینیک مدرن به دلیل اینکه برداشت فِلَپ با حساسیت و ظرافت بالایی انجام می­شود کمترین جای زخم و اِسکار را باقی می­گذارد.

تشخیص ابعاد این مستطیل ­به خصوص عرض آن بسیار حساس بوده و توسط متخصص پوست و مو تعیین می­شود. عرض این نوار نسبت مستقیمی با نرم بودن و Laxity (شُلی) پوست بیمار دارد.

یعنی اینکه در افرادیکه پوست سفتی دارند و Laxity پوست آنها کم است اگر عرض نوار بیش از حد استاندار تعیین گردد باعث می­شود که ۲ لبه­ی پوست به همدیگر نرسیده و در نهایت اِسکار و یا جای بدی از خود بجای بگذارد.

۲. طول عمر مفید بافت و کیفیت موهای کاشته شده

به دلیلی که توضیح داده خواهد شد،کیفیت موهای کاشته شده در روش جراحی FUT از روش­های بدون جراحی FIT و یا FUE بیشتر است.

توضیح: همانگونه که می­دانید مو یک عضو و بافت زنده است و پس از خارج شدن از پوست تنها زمان محدودی را می­تواند زنده بماند و باید تا کیفیت خود را از دست نداده است، سریعا دوباره به پوست برگردانده شود و از خون تغذیه نماید.

هرچه مدت زمانیکه مو خارج از بدن می­ماند بیشتر گردد، احتمال موفقیت پیوند مو کاهش یافته و این امر سبب می­ گردد تا موهای کاشته شده رویش مجدد  نکنند زیرا بافتِ کاشته شده به این دلیل که مدت زمان زیادی بین برداشت و کاشت را تجربه کرده است کیفیت خود را از دست داده است.

پس هرچه مدت زمان بین برداشت مو (گِرَفت) و کاشت آن کمتر باشد کیفیت موهای کاشته شده بیشتر بوده و پیوند مو موفقیت آمیزتر خواهد بود و فرد نتیجه بهتری را از کاشت مو دریافت خواهد کرد.

در حالتیکه برای برداشت مو و یا گِرَفت از بانک موی فرد از روش جراحی FUT انجام می­شود، بلافصله پس از برداشت نوار (فِلَپ) از پشت سر، مرحله جداسازی موها از داخل نوار برداشته شده شروع شده

و این موها پس از دسته بندی و جداسازی تحویل تیم کاشت شده و فرآیند کاشتِ آنها شروع می­گردد.

شایان ذکر است که نیازی نیست تیم کاشت صبر نماید که جداسازی موها (گِرَفت­ها) بطور کامل به پایان برسد و سپس کاشت را شروع نماید. در این روش مدت زمانیکه بافت خارج از بدن می­ماند از طول عمر مفید آن کمتر است.

و این در حالی است که در روش برداشت به صورت FIT ، تیم کاشت باید منتظر بماند تا مرحله برداشت گِرَفت به طور کامل به اتمام رسیده و سپس اقدام به کاشتِ گِرَفت­های برداشته شده نماید.

این امر موجب می­گردد تا مدت زمانی که بافت از بدن بیرون است افزایش یابد و به تبع آن کیفیت موهای کاشته شده کاهش یافته و درنهایت تمامی موهای کاشته شده رشد مجدد پیدا نکنند.

نتیجه: با مقایسه روش FUT و FIT متوجه می­شویم که کیفیت و همچنین تعداد گِرَفت­های قابل برداشت در روش­­های  جراحی مانند اِف یو تی بیشتر است.

۴-کاشت به روش BHT بی اِچ تی  (روش برداشت استفاده از موهای بدن)

در این روش، برداشت مو از مناطقی مثل جلوی سینه یا کمر و یا ریش (نزدیک به گردن)  برای کاشت در نواحی از سَر که دچار کم­پشتی شده است، صورت می ­گیرد.

در کاشت مو برای افرادی که از بانک موی خوبی برخوردار هستند نیازی به برداشت از سایر مناطق بدن نیست زیرا بانک موی این افراد برای ایجاد تراکم قابل قبول، کافی است.

در برداشت از سینه و کمر و یا حتی ساق پا باید خاطر نشان کرد که جنس گِرَفت­های این مناطق متفاوت با گِرَفت­­های سر از نظر ضخامت، ماندگاری، پوشش­دهی و زاویه  خواب می­باشند و از آنها تنها می­توان برای تراکم دادن بیشتر به موهای کاشته شده (موهای برداشت شده از بانک مو) استفاده کرد

و نمی­توان اساس کاشت مو را بر مبنای موهایی به غیر از موهای بانک مو (موهای پُشت سر) گذاشت.

در ارتباط با برداشت از ریش مسئله به شکل دیگری است و روی گِرَفت­های برداشت شده از ریش می­توان حساب دیگری کرد زیرا این گِرَفت­­ها نسبت به گِرَفت­­های سینه و کمر ماندگارتر هستند و احتمال موفقیت در پیوند موهای ریش به سر، بیش از ۸۰ درصد است.

* چرا خط رویش بیشتر افرادی که کاشت مو انجام داده­اند بصورت مصنوعی و یا به اصطلاح عروسکی یا مسواکی است؟

یا به عبارتی دیگر

*کاشت مو با خط رویش طبیعی چگونه است؟

پاسخ : برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به تفاوت­هایی که  بین سَری که عمل پیوند مو و یا همان کاشت موی طبیعی روی آن انجام شده و یک سَر طبیعی با موهایی پُرپُشت اشاره کرد.

۱- جنس موها و گِرَفت­های کاشته شده در خط رویش(Hairline)

نحوه رویش مو بر روی یک سَر طبیعی بدین شکل است که گرفت­های کُرکی شکل و نازک که گِرَفت نوع یک نامیده می­شوند،

خط رویش را تشکیل داده و هرچه از ناحیه خط رویشHairline)) به سمت فَرق سَر (Vertex) برویم معمولا جنس موها ضخیم­تر شده و نوع گِرَفت­ها بالاتر می­رود.

حال آنکه در بیشتر موارد در هنگام کاشت مو به این نکته دقت نمی ­شود و بجای آنکه برای کاشتِ خط رویش، از گرفت­های نوع یک و یا کُرکی شکل استفاده شود،

تا خط رویش کاملا طبیعی به نظر برسد، از گرفت­های نوع ۳ ویا حتی ۴ استفاده می­شود، که این گرفت ها بیشتر مناسب کاشت فَرق سر و یا ناحیه ­هایی بجز خط رویش هستند.

دلیل این اتفاق می­تواند عدم توجه به جزئیات توسط تیم پزشکی و تکنسین­ها، عدم استفاده از نیروی متخصص برای جداسازی گِرَفت­ها، عدم انتخاب روش مناسب کاشت و … می­ باشد.

۲- شکاف­ها و حفره­هایی که تار موها از آن روئیده­اند

شکاف­هایی که بصورت طبیعی روی سَر هستند بسیار ظریف بوده به طوریکه مشخص نیستند، حال آنکه در پروسه کاشت مو، برای قرار دادن موها در پوست سر باید شکاف­هایی را در سَر ایجاد کرد که اگر این شکاف­ها به اندازه کافی ظریف و کوچک نباشند نتیجه کاشت، کاملا عروسکی خواهد بود.

۳- تفاوت تراکم موها

هرچقدر که تراکم موهای کاشته شده بیشتر باشد، سَر کاشته شده طبیعی­ تر به نظر رسیده و پوست سر (کَفِ سَر) کمتر دیده خواهد شد.

برای ایجاد تراکم بالا در درجه اول، شخص باید از بانک موی خوبی برخوردار باشد و همچنین برای استفاده بهینه و مفید از بانک مو، باید شکاف­های بیشتر و دقیقتر و ظریف­تری در پوست سر ایجاد شود.

برای ایجاد شکاف­های بیشتر در واحد سطح، باید از تیغ­ها و ابزارهای دقیق­تر و ظریف­تری استفاده کرد.

به عنوان مثال با استفاده از ابزارها و تیغ­های معمولی، می­توان ۱۰ عدد شکاف در یک دایره به شعاع واحد ایجاد کرد در صورتیکه با استفاده از تیغ­های ظریف­تر می­توان تا ۵۰ عدد شکاف ایجاد کرد.

نتیجه این کار تراکم ۵ برابری را به همراه خواهد داشت.

کلینیک مُدرن با استفاده از تیم متخصص پزشکی و تکنسین­های مجرب خود و بهره­گیری از مِتُدهای روز دنیا در زمینه کاشت مو تمامی موارد ذکر شده را با دقت هرچه بیشتر در تمامی پروسه­ های کاشت رعایت نموده

و این امر سبب آن شده است که بیش از ۹۵% کاشت­های انجام­شده در این مجموعه بسیار طبیعی بوده و به تبع آن رضایت ۹۵% متقاضیان کاشت مو را بدست بیاورد.






سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

کلینیک پزشکی پاسارگاد

موهای شما بیش از هر چیزی جلب توجه می کنند!


تماس و رزرو نوبت

09120084436
09120084425
01332131788
01332115747
01332115748



در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کلینیک پزشکی پاسارگاد



طراحی سایت توسط ملی وب

x
کلینیک پزشکی پاسارگاد